אדם רגיש מאוד מסתובב עם מערכת עצבית קצת שונה, זו תכונה מולדת שמאפשרת לו לקלוט מהסביבה סימנים ואותות שיכולים להזהיר ולתת לו מידע על מה שמתרחש סביבו.

מבחינה הישרדותית, תכונה של רגישות גבוהה היא חיונית לחברה. היא מאפיינת את האנשים היועצים, המטפלים, האמנים ואלו שעוזרים בנושאים שצריכים הסתכלות מעמיקה וחושים מחודדים כדי לדעת מה נכון ומדויק במהירות.

בימינו, לעיתים היכולות האלו באות וקצת מאתגרות את האדם הרגיש, בעיקר משום שהלגיטימציה הולכת לכיוון של רוב האוכלוסיה, עם הרגישות הרגילה.

הדברים שאליהם האדם הרגיש מאוד שם לב, הם מאופיינים ביכולות מיוחדות שאם הוא ילמד כיצד לאזן ולשלוט בכלים המדהימים האלו, הוא יוכל להשתמש בהם כחוש נוסף ולא כקושי.

אדם רגיש שם לב במיוחד לדברים הבאים:

כאב של אחרים
כשאדם רגיש רואה אדם סובל או כואב, פעמים רבות קשה לו להיות בסיטואציה הזו כי הוא מרגיש את הסבל ומבין את הקושי שהאדם חווה. במידה ויש יכולת אמפתית ולא נשאבים לתוך הכאב של האחר, האדם הרגיש יכול לעזור ולתמוך ולחזק את האדם שכואב לו.

משהו לא מוסרי או תקין
יש לאדם רגיש יכולת “להריח” דברים לא מוסריים ולדעת פעמים רבות שמשהו לא תקין קורה ולהזהיר את עצמו ואת הסביבה שלו. לרוב אדם רגיש מאוד הוא זהיר ולעיתים גם אימפולסיבי, זאת בעקבות המודעות שהוא נוטה לזהירות גבוהה ואז להתעלם ממנה במכוון. אנשים עם רגישות גבוהה ניחנו בחוש צדק מפותח, כדאי להשתמש בו בצורה מאוזנת על מנת שלא יגרום לתחושה שכל העולם הוא מקום מושחת. כמובן שאין אמת אבסולטית ויש הרבה יופי וצדק בין היתר.

מקום או סרט מפחיד
שאדם רגיש מאוד רואה סרט מפחיד הוא מרגיש כאילו הוא בתוך הסרט. כל החוויה החושית מתאצמת ויש קושי לצפות או לשהות במקום עם אנרגיה אינטנסיבית כמו בסרט אימה. אני זוכרת שכילדה חברה טובה שלי צפתה בסרטי “פרדי קרוגר”, ולא הייתי מסוגלת לצפות יחד איתה. זה היה בלתי נמנע וגם מסקרן בכל זאת לחטוף כמה תמונות ולראות לרגע את הסרט.

המשמעות של זה הייתה שכל פעם שהגעתי אליה, לפחות לתקופה, בחדר מדרגות היה לי קושי לעלות, כי החושך שהיה שם הרגיש לי כמו סצנה מהסרט ובאמת חשתי פחד ואימה ברגעים האלו. למרות שזה היה לא הגיוני, החוויה של האיום הייתה מאוד מוחשית עבורי כילדה.

עד היום אני לא צופה בסרטי אימה, זה מוציא אותי מאיזון וגורם לי לעומס שמכביד עלי גם לאחר הסרט. לעיתים יש קושי לאנשים רגישים מאוד להפריד בין הדימיון למציאות, זה בא לידי ביטוי בתחושה שמבחינתי מה שאני רואה בסרט יכול לקרות; בעיקר אם זה סרט אימה שלרוב מנסים שהוא יראה אמיתי ככל האפשר. גם חדשות, לצערי, הרבה פעמים יכולות להחוות כסרט אימה ולאנשים עם רגישות גבוהה מומלץ להפחית עד המנעות מצפייה בחדשות ככל האפשר.

קולות שונים
אדם רגיש מאוד ישים לב לקולות עדינים ורחוקים לעיתים יותר מאחרים. הרבה פעמים קול לא משמעותי ישמע לו מעצבן ומציק. לפעמים זה יכול להסיח את הדעת ולגרום למעין “הפרעות קשב וריכוז” בדיוק מהמקום של לשים לב לכל צליל ורעש.

היתרון העיקרי שזה מאפשר יכולת הקשבה לצלילים וקולות שיכולה לשמש במוזיקה. אם זה יצירת מוזיקה או הנאה מרובה ממוזיקה עד כדי שימוש במוזיקה ככלי טיפולי וכלי מאזן ונגיש לכולם.

תדר של אהבה
תקשורת של חיבה ואהבה בין שני אנשים, מעיין תדר גבוה שאדם רגיש מאוד קולט במהירות ושם לב אליו באוויר. גם אם זה לא בא לידי ביטוי בחוץ כמגע או מילים, האגם הרגיש יחוש את המגנוט והחיבור המיוחד.

בכלל האדם הרגיש מאוד, מרגיש בצורה מוחשית תדרים באויר של מצבי רוח שונים, כמו חיבה, שמחה, פחד, רתיעה, כאב ועוד. אם זה מאוזן, יהיה ניתן לאפשר ליכולת הזאת יותר חופש ברגעים שזה יותר נחוץ או מתאים, בעיקר כדי לשמור על האדם הרגיש במיקוד ובתחושות האישיות שלו.

חילופי עונות
אדם רגיש מאוד שם לב לשינויים ולתנודות במצבי רוח כמו גם במזג האוויר. כשעונה מסתיימת הוא יכול להרגיש עצב שמשהו נגמר ואת האתגר בהתחלה החדשה של התמודדות עם השוני שהעונה החדשה מביאה, אם זה פחות או יותר אור, מעבר בין חום לקור, שינוי במלתחה, החלפת הנעליים ובעיקר ההתנהלות השונה שכל עונה מביאה איתה.

אדם רגיש צריך לתת לעצמו את הזמן ולחזק את הגוף שלו בזמן חילופי עונות ולקחת את הדברים רגוע כדי שיוכל להתרגל בצורה חלקה יחסית לשינוי.

חומרים לא טבעיים
אדם רגיש יכול להרגיש בריחות לא טבעיים וכימיים, דבר היכול לגרום לו אי נוחות בגוף ותחושות לא נעימות.

גם במזון לא טבעי אדם רגיש מאוד ירגיש במהירות, את כל החומרים המשמרים והתעשייתיים. לכן אורח חיים בריא הנקי ככל האפשר מכימיקלים וחומרי טעם וריח לא טבעיים, אידיאלי במיוחד עבור אנשים עם רגישות גבוהה כדי לאפשר להם בריאות פיזית ונפשית.

 

ישנם דברים נוספים שאנשים עם רגישות גבוהה שמים אליהם לב במיוחד וכמובן חלק מהדברים דומיננטים יותר ופחות אצל אנשים שונים.

הרעיון לדעת כיצד לחיות עם זה בשלום ובעיקר לדעת לחיות עם זה כיתרון ומתנה.

אני כאן כדי לעזור לך להפוך את זה ליתרון,

ענת אדלר
050-6794129