רגישות יתר בבני אדםשיעור האוכלוסייה בעל תכונת הרגישות הגבוהה עומד על כ-15% עד 20%.

רגישות גבוהה נובעת ממערכת עצבים רגישה; זהו דבר נורמלי אשר קרוב לוודאי קיבלתם בירושה.

לתכונה זו יתרונות וחסרונות, כמו כל דבר אחר. הדבר בא ליד ביטוי במודעות גבוהה לדקויות בסביבה, וגם הצפת רגשות ביתר קלות כשנמצאים זמן רב מדי בסביבה מרובת גירויים.


כאדם רגיש מאוד בעצמי, וכמטפלת שרוב מטופליה הם אנשים רגישים מאוד, חשוב לי שיכירו את תכונות האופי של האדם הרגיש (
HSP – Highly Sensitive Person) ובמיוחד שהאדם הרגיש יכיר אותן בעצמו.

לאדם הרגיש מאוד יש לעתים (עקב חוסר הבנה של הסביבה ורצון להכניס את כולם תחת אותה תבנית) משקעים ופצעים מן העבר הדורשים ריפוי, כגון תגובות לא מפרגנות או מבינות, חוויות שהשאירו חותם ופגעו בנפש ועוד.

חשוב להיות מודעים לכך ובעיקר לדעת שניתן ורצוי לרפא את המקום הפגוע ולהתקדם עם הרגישות למען מטרות ועתיד של הגשמה ושמחה. החשיבות של הכרה בתכונות הרגישות נותנת לנו כלים להבין מה נכון עבורנו ומה לא, ממה להמנע ואיך לקדם את עצמנו ללא רגשות אשם וביקורת עצמית קשה.

האם אתם אנשים רגישים מאוד? ענו על השאלון וקבלו אבחון מהיר

טיפול רגשי באנשים בעלי רגישות יתר / רגישות גבוהה

הרגישות גורמת לזהירות ולהתכנסות פנימה על מנת לעבד את כל המידע שגרם להצפה רגשית. אין זה אומר שאדם רגיש מאוד הוא מתנשא, לא חברותי, ביישן או חלש.

השוני באנשים רגישים מאוד לא מעיד על עליונות או נחיתות, הוא מעיד על תכונות מולדות שונות שבאות לידי ביטוי בצורות שונות כמו: חשיבה לעומק, הסתכלות קדימה תוך התחשבות בעבר, זהירות ועוד.


אנשים רגישים מאוד מתנגדים בדרך כלל לשינויים. גם אם השינוי חיובי יש קושי להתמודד עם מה שמגיע עם השינוי. 
כמה שזה יכול לתסכל, מודעות תעזור לקחת את התחושות האלה בפרופורציה ותאפשר לנו להתרגש ולהכיל את הקושי.

לעתים שינוי מוביל לתחושות קשות שגורמות לאדם הרגיש מאוד להרגיש שהוא לא מספיק טוב / לא מסוגל ולכן לא ראוי, אך ההיפך הוא הנכון, אדם רגיש מאוד שפועל למען איכות ושיפור חייו הוא הכי ראוי לשינוי החיובי וזו הבנה שלעיתים לוקח זמן להפנים, אך היא חשובה ויש לה חלק באושרו של האדם.


כבר כילדים רגישים מאוד, יש נטייה מולדת להגיב ביתר עוצמה לגירויים חיצונים. 
לעתים אדם רגיש מאוד ירגיש תחושות חזקות מהסביבה, ירתע מהן ובו-זמנית יהיה סקרן ונועז וירצה לחוש עוצמות רגשיות. זהו מעין פרדוקס שלפעמים צריך להתמודד איתו כאנשים רגישים מאוד. לעתים צריך זמן ודיוק רב עד שמגיעים לעניין ולריגושים במידה מספקת אך לא מציפה.

רישום לקורס דיגיטלי - סדנת העצמה לאנשים רגישים

לאנשים רגישים מאוד חשוב האיזון למציאת דרך האמצע וכל פעם שיוצאים מאיזון עליהם להכיר ולקבל כלים לרגיעה ולהחזרת השקט הנפשי. שינה איכותית ובעלת כמות שעות מספקת גם היא חשובה לאיזון ביומיום.

אנשים רגישים מאוד נוטים להיות מצפוניים ופרפקציוניסטים. במצב של חוסר שקט חשוב לעשות דברים מהנים ומשמחים, בעיקר כדי לשחרר את הראש מחשיבת יתר שבדרך כלל לא מובילה למקום פורה.


שאלת הגשמת הייעוד, גם היא רלוונטית במיוחד עבור אנשים רגישים מאוד. 
יש נטיה לריצוי ומודעות למה האחר רוצה ומצפה מאיתנו ועם זאת ידיעה ברורה שחוזרת על עצמה, שהאדם צריך לפעול על פי צו ליבו ולהגשים את יכולותיו ורצונותיו.


ניתן וחשוב שאדם ילך לקראת המקום האמיתי והנכון עבורו בחיים.

אשמח לעזור ולהיות חלק מהתהליך לשיפור איכות חייכם.

הירשמו לקורס דיגיטלי להעצמת אנשים רגישים >>>

ענת אדלר

050-6794129

4 תגובות

  1. מאד התחברתי לזה ואני חושב שיש לי את הרגישות הזאת אשמח אם תוכלי להמליץ לי לגבי עבודה וכל מיני תחומים בחיים

  2. אני כאדם רגיש מאד שלא ידע שהוא כזה עד גיל מבוגר נדדתי בין הרבה עבודות שונות מתחומים שונים מאד חיפשתי מה יעשה לי שקט והרמוניה…ולא הבנתי שזו רגישות יתר,כשקראתי את הספר הבנתי והוא הספר נותן טיפים מצויינים לגביי עבודות: אנשים רגישים מאד,משהו כזה בצבע ירוק אם אינני טועה ומעבר לכך: כל עבודה שתמצה את כישורייך וידעו לקבל אותך ולתת לך הרגשה מכילה ונעימה הינה טובה לך,אני מאמינה שבעומק ליבו כל אדם יודע מה באמת עושה לו טוב ובמה הוא מוכשר ומעל האחרים.בהצלחה!!!!

  3. הי אני לא בטוחה אם אני רגישה מאוד..אני לא בטוחה שאני מבינה מה קורה אצלי בכללי…אני מנסה להבין את עצמי…לאיודעת איך…

סגור לתגובות.