כמישהי שמטפלת רבות בקליניקה בתופעות של מערכת העיכול וביניהן קנדידה, הלכתי להתרשם מקורס הכשרת מטפלים בשיטת ד”ר רודריגז לטיפול במזהמים כרוניים במערכת העיכול. ד”ר ראול רודריגז משלב כהרגלו בחומר הלימודי בדיחות, ונותן הרגשה שגם נושאים רציניים יכולים להיות קלילים.

בפתיחת הקורס היה חשוב לראול להדגיש שזיהומי מערכת העיכול גורמים ל-1001 המחלות. משמע, מחלות רבות יכולות להסתיים באבחון של מזהמים ובטיפולם. כיום לא מייחסים חשיבות למזהמים במערכת העיכול, הן ברפואה הקונבנציונלית והן בשיטות ריפוי עתיקות. הטיפול הנטורופתי מתייחס בעיקר לזיהום על ידי פטריית שמר – קנדידה.

ישנם מזהמים רבים, וכמעט כולנו “מגדלים” את חלקם או רובם בתוך גופנו. המזהמים העיקריים אשר ניתנים לאבחון וטיפול, וידועים כמזהמים הפוגעים באיכות חייו ובריאותו של המטופל כיום הינם:

מבחינות רבות הטיפול בכל המזהמים הינו טיפול דומה, אך ישנם דגשים טיפוליים שונים לכל מזהם. בקורס למדנו כיצד לאבחן את מזהמי מערכת העיכול (לעתים בדיקות רפואיות לא נותנות מידע מדויק בנושא), בשיטות שונות: אבחון לפי הלשון, בדיקות דם, סימנים שונים על העור ותופעות סימפטומטיות נוספות. לאחר האבחון למדנו שיטות טיפול פרטניות הכוללות: פורמולות צמחים ייחודיות, תזונה טבעית העוזרת במניעת שגשוג המזהמים, תוספי תזונה וכן שמנים מסוגים שונים.


הטיפול במזהמי מעיים הינו טיפול אינטנסיבי האורך לעתים מספר חודשים
, אך לא ניתן לדלג על שלב זה אם רוצים להגיע לתוצאות. כיום רוב האנשים שמסתובבים עם מזהם במערכת העיכול חווים סימפטומים רבים ומשונים, אשר מקורם לא ידוע על פי רוב. לכן, במקום לטפל בסימפטומים ובכך לחזק את המזהם ואת עמידותו, חשוב שנהיה מודעים לתופעה.

גם המטפלים שידעו לקבל כלים לאבחון ולטיפול, כדוגמת הקורס של ד”ר ראול רודריגז וגם הקהל הרחב, אשר יתחיל לשאול שאלות ולא לקבל את האבחנה – אין גורם ידוע למחלה, אלא ללכת לנטורופת/מטפל מוסמך אשר ידע לתת את המענה.

ניתן בהחלט לטפל במזהמים ופרזיטים של מערכת העיכול בעזרת כלי ריפוי טבעיים. הטיפול יכול לעזור במצבים של בעיות עור, בעיות הורמונליות, בעיות במערכת העיכול ותופעות נוספות; בתקווה שהחיידקים היחידים ש”גדלו” בגופכם יהיו חיידקים פרוביוטיים אשר מיטיבים עמכם.


יש כלים שונים לטיפול בקנדידה, ביניהם טינקטורות שונות – מיצוי של צמחים שונים
אשר יעילים לקטילת המזהמים, תוספי תזונה אשר תומכים בתהליך ושמנים בריאים. לצורך כך ניגע יותר לעומק בשמן הקוקוס והאורגנו:

שמן הקוקוס מורכב משלוש חומצות שומן עיקריות: קפרית, קפרילית ולאורית – הרכב אשר דומה מאוד לקולסטרום, חלב האם הראשוני. שלוש חומצות השומן נוגדות זיהום חזקות ביותר, ופועלות נגד חיידקים, וירוסים, פטריות וטפילים. שמן הקוקוס יעיל לטיפול בדלקות וגינליות ובפטריות במריחה מקומית. השמן עוזר מאוד לאנשים עם בעיות עיכול, ומסייע לספיגה טובה יותר של כל הוויטמינים והמינרלים, תומך בכבד ומקטין את ייצור הכולסטרול.

כלי נוסף אשר יעילותו נבדקה במחקרים, הינו שמן האורגנו אשר נמצא כקוטל רשת רחבה של חיידקים, וירוסים ופטריות הגורמים למחלות כגון: שפעת, ברונכיטיס, סינוסיטיס, אסטמה, דלקת ריאות, קנדידיאזיס וזיהומים פטרייתיים, מונונוקלאוסיס ועייפות כרונית. שמן אורגנו מטפל ביעילות בכיבי קיבה ותריסריון, צהבת C, פסוריאזיס, אקנה, דלקות פרקים, ריח פה ועוד.

כמו כן כמו בכל טיפול של קטילת מזהמים ושיקום מערכת העיכול, הודגשה החשיבות בשימוש בחיידקים פרוביוטיים.


חסרים תזונתיים:
יש חשיבות לבדוק האם יש חסרים תזונתיים אשר נגרמים בעקבות ספיגה לקויה או תחרות על ערכים תזונתיים עם המזהם. השלמת החסרים חיונית להצלחת הטיפול ולהחזרת הגוף למצב בריאותי תקין.