איך אפשר לשבור הרגלים וללכת נגד משהו שאנו נוהגים לעשות, או לפעול בצורה מסוימת מגיל צעיר?
דפוסי התנהגות הם אחד הדברים הכי קבועים ומוכרים לנו בחיינו, ולעתים אנחנו מרגישים שהם כבר חלק מאיתנו ואין סיכוי לשנותם.

ניסיונות חוזרים ונשנים לשנותם יוצרים פעמים רבות תחושת כישלון, החמצה וחוסר מסוגלות, תחושות שלרוב נרצה להימנע מהן בהמשך ולכן לא נחזור על השינוי שוב. נגיד לעצמנו “ניסינו” ו”אולי זה חזק ממני ובלתי ניתן לשינוי”, “זה האופי שלי”, “זה גנטי” ועוד סיבות.

לכל אחד יש לפחות דבר אחד שהוא כן הצליח לשנות, שיותר קל לו באופן טבעי לעשות בו מהפך. הרעיון הוא לזכור כל הזמן איזה שינוי עשינו, שהצלחנו ועמדנו באתגר של עצמנו. ההצלחה תמיד נותנת לנו מוטיבציה להמשיך ליעד הבא.
דרך נוספת להתמודד היא לדעת שלכולם יש את האתגרים שלהם בשינוי, ושזה חלק מלהיות בני אדם. לדעת שיש אצלנו במוח מערכות קבועות ששומרות עלינו משינוי, מעין מוח קדום שדואג שנישאר באזור המוכר והידוע שלא גורם לסטרס מיותר.

תמיד חשוב לזכור שהשינוי תמיד ניתן לביצוע, גם אם זה מאוד מאתגר והתהליך לוקח שנים. עם כל ניסיון לשינוי, אנחנו מתנהלים קצת אחרת. אם נשים לב לזה, לתגובות שלנו שכבר לא אוטומטיות כמו בעבר, גם אם השינוי קטן ולא מתקרב עדיין ליד שרצינו – אז נעצים את השינוי החיובי והתת מודע שלנו יקבל לגיטימציה לשינוי. מעין טפיחה על השכם על המאמץ שעשינו, וגם ההבנה שהשינוי לא כל כך מפחיד ומאיים והלא נודע יכול להיות מוצלח ומרענן.

נקודה מאוד חשובה לסיום היא החשיבות בהתייחסות למה שנמצא מתחת לפני השטח, לסיבות שנסתרות מעינינו ולעתים הן אלו שתוקעות אותנו מלהתקדם. ייתכן ונסיון העבר שלנו לימד אותנו שהשינוי המיוחל יכול גם להיות מזיק ולא כדאי. במצב כזה יהיו לנו שני רצונות מנוגדים, ועד שלא נפתור את הקונפליקט הלא מודע יהיה קשה לעשות שנות לאורך זמן.

לדוגמה, עצמאי שרוצה להרוויח סכומים גבוהים יותר של כסף ועשה את הפעולות הדרושות על פני השטח: שיווק, נטוורקינג, קידום אתר, פוסטים בפייסבוק ועוד… אבל עדיין יש לו תפישה לא מודעת שכסף גורם לאיבוד שליטה. הוא למד את זה מהניסיון בילדותו, כשאבא שלט בכסף וכל פעם שדובר על כסף זה היה בקונוטציה שלילית.

עד שלא תהיה עבודת שחרור אמונות מגבילות, יהיה מאוד קשה להתקדם ולהגיע לשיפור משמעותי בהכנסה החודשית. רק ברגע שנעשה שלום עם הנושא הבעייתי, נוכל להגיע להתקדמות משמעותית. כמו בדוגמה: שתהיה הבנה אמיתית שניתן גם להרוויח כסף וגם להישאר בשליטה, ועם היכולת להיות חיובי בשימוש בכסף וביחס כלפי הסביבה שלנו.

ישנן שיטות שונות לשחרור אמונות מגבילות, ואני אוהבת לעבוד עם שתיים מהן: תטא הילינג ואקסס בארס. בתטא הילינג המטופל והמטפל נמצאים בגלי תטא במוח, וכך יש יכולת להגיע לתת מודע ולמצוא את אמונת השורש שחוסמת. פעמים רבות נחזור למצבים בילדות ונחווה תיקון וריפוי לסיטואציות שבהן חווינו קושי ולמדנו ובנינו לעצמנו אמונה שכיביכול הגנה עלינו בעבר, אך כבר מזמן לא תורמת לנו. באקסס בארס הטיפול מתבצע על מיטת טיפולים, כאשר אנחנו עושים ניקוי של האמונות המגבילות וגם בעזרת לחיצה על נקודות בראש משחררים תקיעויות.

הרעיון הוא שנהיה כמה שיותר מחוברים לעצמנו, חופשיים משיפוטיות ומדעות קדומות ונקיים כדי לחיות את חיינו באותנטיות והגשמה עצמית.

שלכם,
ענת