“אני לא יכולה יותר”, היא אמרה לי. “אני עומדת להגיע ליום המרגש ביותר בחיי, ואני כל הזמן עם בטן נפוחה וריצות לשירותים. מה יהיה כשאהיה בחופה?!”

לרוב, אנשים שיוצאים משגרה ונמצאים במצב של התרגשות מרגישים זאת בתחושות הגוף ובכאב בטן. הדבר בולט יותר אצל אנשים רגישים, שהקשר אצלם בין עוררות רגשית למערכת העיכול הוא גדול.

היום ידוע שקיים קשר הדוק בין המוח לבטן. לא לחינם נקראת מערכת העיכול גם מערכת העצבים השנייה. ישנה תופעה של תגובה יחסית מהירה במערכת העיכול, בזמן שאנחנו נמצאים בחוסר שקט או התרגשות שלילית או חיובית. התופעות השכיחות במערכת העיכול הן גזים, כאבי בטן, נפיחויות בבטן, עצירויות, יציאות רכות ואפילו ריצה לשירותים בסיטואציות לא הכי מתאימות.


ישנם מצבים רגשיים אשר משפיעים ישירות על מערכת העיכול:


ישנם גם גורמים חיצוניים שיכולים להשפיע על תפקוד מערכת העיכול:

 

הרגישות של מערכת העיכול, והיותה חוט מקשר בין גופנו לרחשי לבנו, יכולה גם להועיל במצבים מסוימים. תחושות הבטן יכולות לתת לנו אינדיקציה וקשר ישיר עם מה שאנחנו מרגישים באמת, בלי הפרעות מיותרות של השכל וההיגיון. חיבור זה יוצר את העוצמה הפנימית שדורשת מאיתנו להסתכל פנימה ולהבין מדוע אנו מרגישים את מה שאנו מרגישים.

אם זה מבחינה פיזית, הבטן – קולנו הפנימי, דורשת שינוי ושנתחיל לדאוג לבריאותינו הפיזית. אם מבחינה רגשית, למשל שהבטן מתהפכת או שיש אי נוחות בבטן, שהיא מעבר לסיטואציה רגעית, אנו צריכים לחשוב מה בחיינו דורש שינוי או לא מתיישב במקום הנכון.


עצירות יכולה לסמל תקיעות
וחוסר יכולת לשחרר משהו שלא משרת אותנו יותר, גם אם שירת בעבר. ברגע שנעשה עבודת מודעות נוכל לסלק את הגורם התוקע, וכך גם מערכת העיכול תתחיל לפעול בצורה חופשית יותר. במקרים רבים סטרס משפיע על הפרסיטלטיקה (תנועתיות) של מערכת העיכול, ולעתים טיפול בלחצים והרפיה עוזרים בשיפור תחושת הבטן.

כמובן שבמקרים כרוניים של תופעות אי נוחות במערכת העיכול, דרושים זמן והתמדה בשילוב של תזונה מאוזנת ובריאה עם הפחתת לחצי היומיום בעזרת שיטות שונות כגון מדיטציה, יוגה, ספורט אירובי, ריקוד, קריאה, כתיבה, יצירה אומנותית, טיפולי מגע שונים, רייקי, תטא הילינג, שמנים ארומתיים ועוד.

 

כנטורופתית אני מאמינה שניתן לעזור בדרכים טבעיות אשר תומכות בגוף ולא מזיקות לו. צמחי מרפא יכולים להקל על תופעות של אי נוחות במערכת העיכול על כל גווניה:

 

לסיכום, ניתן להסתכל על הבטן ומערכת העיכול כתמרורים שנועדו לעזור לנו להתמודד עם העולם ולשמור על חיינו מאוזנים. ברגע שסטינו מהמסלול, גופנו מאותת לנו בדרכים שונות, והבטן היא הדובר הראשי של גופנו הפיזי והרוחני. מומלץ להתייחס לאותותיה כדי למנוע שיבושים אפשריים במערכות נוספות בגוף בהמשך.

הדרך הטובה ביותר היא לקבל באהבה את מסרי הבטן וללכת עם ובעד גופנו.
לתמיכה נוספת ועזרה בתהליך הריפוי ניתן ליצור איתי קשר.

ענת אדלר

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *