למה כואבת לי הבטן? – פתרונות לבעיות עיכול

"אני לא יכולה יותר", היא אמרה לי. "אני עומדת להגיע ליום המרגש ביותר בחיי, ואני כל הזמן עם בטן נפוחה וריצות לשירותים. מה יהיה כשאהיה בחופה?!"

לרוב, אנשים שיוצאים משגרה ונמצאים במצב של התרגשות מרגישים זאת בתחושות הגוף ובכאב בטן. הדבר בולט יותר אצל אנשים רגישים, שהקשר אצלם בין עוררות רגשית למערכת העיכול הוא גדול.

היום ידוע שקיים קשר הדוק בין המוח לבטן. לא לחינם נקראת מערכת העיכול גם מערכת העצבים השנייה. ישנה תופעה של תגובה יחסית מהירה במערכת העיכול, בזמן שאנחנו נמצאים בחוסר שקט או התרגשות שלילית או חיובית. התופעות השכיחות במערכת העיכול הן גזים, כאבי בטן, נפיחויות בבטן, עצירויות, יציאות רכות ואפילו ריצה לשירותים בסיטואציות לא הכי מתאימות.


ישנם מצבים רגשיים אשר משפיעים ישירות על מערכת העיכול:

  • פגישה עם אהוב או מכר משכבר הימים.
  • סיטואציה בה אנו נדרשים להיות במרכז הבמה.
  • מצב בו אנו צריכים לדבר עם דמות סמכותית בנושא חשוב (בוס, הורים, שופט ועוד).
  • סיטואציות מרגשות כמו חתונה, מעבר דירה, קבלת עבודה חדשה, טסט לקבלת רישיון נהיגה ועוד.


ישנם גם גורמים חיצוניים שיכולים להשפיע על תפקוד מערכת העיכול:

  • השינויים הפיזיים – בנוסף לתזונה שומנית, תעשייתית, מועשרת בקמח לבן, מרובת סוכרים ושמרים, מיעוט אכילת ירקות ולעתים אף סטריליות נמוכה כמו בטיולים למדינות פחות מפותחות.
  • שינוי כמות השינה ושעותיה – פעמים רבות אנו ישנים מעט מדי או משנים את זמני השינה שלנו, מערכת העיכול עובדת בצורה עצלה יותר ואנו משלמים את המחיר, במיוחד אם אנחנו מעמיסים עליה אוכל עתיר קלוריות ריקות ושומן.
  • מיקום ואקלים שונים – לעתים אנו רגילים להיות בסביבה חמה/קרה באזו מסויים והמעבר למקום אחר עם תפריט תזונתי אותנטי משבש את פעילות מערכת העיכול.

 

הרגישות של מערכת העיכול, והיותה חוט מקשר בין גופנו לרחשי לבנו, יכולה גם להועיל במצבים מסוימים. תחושות הבטן יכולות לתת לנו אינדיקציה וקשר ישיר עם מה שאנחנו מרגישים באמת, בלי הפרעות מיותרות של השכל וההיגיון. חיבור זה יוצר את העוצמה הפנימית שדורשת מאיתנו להסתכל פנימה ולהבין מדוע אנו מרגישים את מה שאנו מרגישים.

אם זה מבחינה פיזית, הבטן – קולנו הפנימי, דורשת שינוי ושנתחיל לדאוג לבריאותינו הפיזית. אם מבחינה רגשית, למשל שהבטן מתהפכת או שיש אי נוחות בבטן, שהיא מעבר לסיטואציה רגעית, אנו צריכים לחשוב מה בחיינו דורש שינוי או לא מתיישב במקום הנכון.


עצירות יכולה לסמל תקיעות
וחוסר יכולת לשחרר משהו שלא משרת אותנו יותר, גם אם שירת בעבר. ברגע שנעשה עבודת מודעות נוכל לסלק את הגורם התוקע, וכך גם מערכת העיכול תתחיל לפעול בצורה חופשית יותר. במקרים רבים סטרס משפיע על הפרסיטלטיקה (תנועתיות) של מערכת העיכול, ולעתים טיפול בלחצים והרפיה עוזרים בשיפור תחושת הבטן.

כמובן שבמקרים כרוניים של תופעות אי נוחות במערכת העיכול, דרושים זמן והתמדה בשילוב של תזונה מאוזנת ובריאה עם הפחתת לחצי היומיום בעזרת שיטות שונות כגון מדיטציה, יוגה, ספורט אירובי, ריקוד, קריאה, כתיבה, יצירה אומנותית, טיפולי מגע שונים, רייקי, תטא הילינג, שמנים ארומתיים ועוד.

 

כנטורופתית אני מאמינה שניתן לעזור בדרכים טבעיות אשר תומכות בגוף ולא מזיקות לו. צמחי מרפא יכולים להקל על תופעות של אי נוחות במערכת העיכול על כל גווניה:

  • זרעי שומר – זהו צמח מרפא יעיל לתופעות של נפיחות וגזים, כאבי בטן ואי נוחות במערכת העיכול. ניתן לשתות חליטת שומר בין הארוחות, או לאחר הארוחה לעיכול יעיל יותר של המזון. השומר מתאים גם לטיפול בילדים עם כאבי בטן.
  • חיידקים פרוביוטיים – חיידקים אלו ידידותיים למערכת העיכול. הם תומכים ומחזקים מערכות נוספות כמו מערכת החיסון, ותומכים בבעיות שונות ומגוונות במערכת העיכול. יעילים לטיפול בעצירויות, שלשולים, זיהומים במערכת העיכול, כאבי בטן, בחילות ועוד. כדי לקבל חיידים באיכות טובה, מומלץ להשתמש בכמוסות פרוביוטיקה, עם מגוון וכמות חיידקים גדול הככל האפשר. לרוב חיידקים פרוביוטיים יגיעו כתמיכה בטיפול באי נוחות.
  • ויטמין C – יעיל לחיזוק כללי ולחיזוק מערכת החיסון, נדרש לפעולות מרובות בגופנו. הוא עוזר במצבי לחץ ושינויים ועוזר לתפקודים נוספים. ניתן לזהות עודף של ויטמין סי בגוף כאשר הוא גורם ליציאות רכות. ניתן להשתמש במזונות המכילים ויטמין סי כמו פירות הדר, תותים, קיווי, פלפל אדום, גויאבה, פטרוזיליה ועוד.

 

לסיכום, ניתן להסתכל על הבטן ומערכת העיכול כתמרורים שנועדו לעזור לנו להתמודד עם העולם ולשמור על חיינו מאוזנים. ברגע שסטינו מהמסלול, גופנו מאותת לנו בדרכים שונות, והבטן היא הדובר הראשי של גופנו הפיזי והרוחני. מומלץ להתייחס לאותותיה כדי למנוע שיבושים אפשריים במערכות נוספות בגוף בהמשך.

הדרך הטובה ביותר היא לקבל באהבה את מסרי הבטן וללכת עם ובעד גופנו.
לתמיכה נוספת ועזרה בתהליך הריפוי ניתן ליצור איתי קשר.

ענת אדלר

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *